Hírek - Világgazdaság
Gyengülõ frank boldogítja a devizahiteleseket
2011.09.07
Csökkennek a devizahitelesek törlesztõrészletei. Kedden a Svájci Nemzeti Bank bejelentette, hogy kötelezõ árfolyamkorlátot vezet be, és gyengíti a frankot. Fél óra alatt tíz százalékkal erõsödött a forint, vagyis ennyivel alacsonyabbak lesznek a részletek.Csak egy egyszerû, egyenes vonalról van szó, ami lefelé mutat. Magyarországon emiatt másfélmilló ember havonta több ezer, sokan havi több tízezer forintot takarítanak meg.
A frankárfolyam miatt lelkesek az elemzõk is, kedden délelõtt a Svájci Nemzeti Bank bejelentette, hogy az euróhoz képest azonnal gyengíti a pénzét és nem is engedi majd visszaerõsödni. Vagyis árfolyamkorlátot vezetett be. A forint fél óra alatt több mint tíz százalékot erõsödött: 252 forintról 230-ra csökkent a forint svájci frank árfolyam.
„Az a kockázat, ami a svájci frankból eredet, az eltûnt, innentõl kezdve a frank nem tud erõsödni, de gyengülni tud! Úgyhogy ez egy kimondottan pozitív forgatókönyv” – mondta Szántó András, az Equilor Zrt. elemzõje.
Vagyis ha egy euró 275 forintba kerül, akkor ezentúl biztos, hogy egy frank nem kerülhet többe 229 forintnál. Ha a forint erõsödik az euróhoz képest, és például 270 forint lesz, akkor biztos, hogy a frank nem kerülhet többe 225 forintnál. Ennél lehet olcsóbb is, de drágább biztosan nem lesz.
A hitelezéssel foglalkozó szakemberek már az elsõ nap nyereségét számolták. Akinek kedden számolták ki a törlesztõ részletét, az tizedével kevesebbet fizet, mintha hétfõn számlázott volna a bank. És még várható javulás.
„Az átlagos devizahitelesnek a legextrémebb helyzetekben 70-80 százalékkal is elszállt a törlesztõ részlete Most ebbõl a 70-80 százalékos növekménybõl akár 25-30 százalékot is vissza tudnak nyerni az ügyfelek” – mondta Kovács Zoltán, a Benks.hu ügyvezetõje.
A Svájci Nemzeti Bank döntésére reagált a miniszterelnök is.
„A svájci frank árának lanyhulása mindig jó hír, de nem teszi szükségetlenné, hogy gondolkozzunk a svájci frankban felvett hitelek jövõjérõl” – mondta Orbán Viktor.
A Fidesz frakció a következõ napokban tesz javaslatot a kormánynak a devizahitelesekkel kapcsolatban.
A svájci jegybank döntése az összes magyar devizahitelesnek kedvezõ hír. Nyugat-európai elemzõk azt mondták, hogy az árfolyamkorlát bevezetése nemcsak Magyarország, hanem egész közép-kelet Európa stabilitását megnövelheti.









