Betöltés folyamatban...

Ügyfélkapu

Felhasználónév:
Jelszó:

Hírek - Belföld

Él az elõvásárlási jogával Budapest, megvenné a rákosrendezõi területet

2025.01.30

A Fõvárosi Önkormányzat érvényesíteni kívánja a rákosrendezõi területre vonatkozó elõvásárlási jogát a BKM Budapesti Közmûvek Zrt.-n keresztül – döntött a Fõvárosi Közgyûlés szerdán.

Az errõl szóló, Karácsony Gergely fõpolgármester által jegyzett javaslatot a képviselõk – a Tisza Párt kezdeményezésére név szerinti szavazással – 23 igennel, a Fidesz–KDNP képviselõinek 10 nem szavazata ellenében fogadták el – közölte az MTI.

A határozat értelmében a testület felhívja a BKM vezetõjét, hogy a társaság a magyar állam és az Eagle Hills Hungary Zrt. között 2025. január 16-án kötött szerzõdéssel  összefüggésben, az abban foglalt feltételekkel és a tárgyát képezõ valamennyi ingatlan vonatkozásában az elõvásárlási jogát gyakorolja, az elõvásárlási jog megsértése esetén pedig jogorvoslattal éljen. A képviselõk felkérték Karácsony Gergelyt, hogy a BKM-mel együttmûködve dolgozza ki az adásvételi szerzõdéssel érintett ingatlanok hasznosításának „olyan városfejlesztési és üzleti koncepcióját, amely a Fõvárosi Közgyûlés vonatkozó rendeleteinek és határozatainak megfelel”.

A javaslatban emlékeztettek rá, a rákosrendezõi területet az állam versenyeztetés nélkül nettó 51 milliárd forintért eladta az Eagle Hills Hungary Zrt.-nek, a vételárat 2039-ig kell megfizetnie a vevõnek, ugyanakkor a vevõ már az elsõ 25 százalékos részlet megfizetésével tulajdonjogot szerez az ingatlanokon. Az adásvételi szerzõdés beruházások elvégzésére vagy kármentesítésre vonatkozó kötelezettségvállalást nem tartalmaz, a szerzõdésben ezeket a kérdéseket késõbbiekben megkötésre kerülõ külön megállapodásokra utalták a felek. Az adásvételi szerzõdésben az állam tájékoztatta a vevõt, hogy egy ingatlan vonatkozásában a Budapesti Távhõszolgáltató Zrt.-nek, jelenlegi nevén BKM-nek elõvásárlási joga van – olvasható.

Vitézy Dávidnak, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetõjének kezdeményezésére a képviselõk rögzítették: ellenzik és elítélik, hogy a kormány által megkötött szerzõdés figyelmen kívül hagyja a Fõvárosi Közgyûlés korábbi határozatában foglalt városfejlesztési elveket, és mindössze 10 százalék zöldfelületi arányt határoz meg; rendkívül nagy számú gépkocsi-parkolóhely létesítését irányozza elõ; valamint akár 250-500 méter magas törömyház építését is megengedi. A Fõvárosi Közgyûlés megállapította, hogy a tervezett beruházás a kormány és az arab befektetõ által ma tervezett formájában ellentétes Budapest épített örökségének megõrzésével, világörökségi státuszának fenntartásával, zöldfelületi arányának növelésével, közlekedési rendszerének fenntarthatóbbá tételével és a megfizethetõ lakhatási kínálat bõvítésére vonatkozó városfejlesztési célkitûzésekkel, ezáltal a fõvárosi lakosság érdekeivel.

A több mint háromórás vitában Karácsony Gergely arról beszélt: történelmi kihívás, hogy a városban lehessen minõségi életet élni a következõ évtizedekben, ehhez pedig minõségi lakó- és zöldövezetre van szüksége. Nem pedig arra van szüksége Budapestnek, hogy azzal vonuljon be a történelemkönyvbe, hogy itt épült Közép-Európa legmagasabb épülete, vagy hogy további hárommillió turista jöjjön Budapestre „dubajozni”, vagy hogy tönkretegyék a történelmi városképet – sorolta. Mi, pesti libsik állunk ki Gábriel arkangyal szentsége mellett – jegyezte meg.

Úgy vélekedett, a kormány által dédelgetett projektnek nincs olyan eleme, ami ne lenne ellentétes Budapest és az ország érdekeivel. Hozzátette: a szerzõdés, amit az állam megkötött az arab befektetõkkel, nem szól másról, mint arról, hogy Magyarország legértékesebb telkét hogyan lehet versenyeztetés nélkül eladni. A köz érdekét képviselõ állam letette az összes fegyvert a beruházóval szemben; „ingyen nem lehet valaki ilyen hülye” – mondta. Megjegyezte: a fõváros elõvásárlási jogát a Magyar Nemzeti Vagyonkezelõ Zrt. (MNV) nem kérdõjelezte meg, és 30 napot adott arra, a fõváros cége nyilatkozzon, él-e elõvásárlási jogával.

Karácsony Gergely kiemelte: az elõvásárlási jog nemcsak jogi eszköz, hanem a jogos igény megvalósítása, hogy a köz érdekét kell képviselni a magánérdekkel szemben. A köz érdeke pedig az, hogy a terület köztulajdonban maradjon, és olyan fejlesztés valósuljon meg magántõke bevonásával, amely a köz érdekét szolgálja. Nem 500 méteres felhõkarcoló fogja ezt a várost naggyá tenni, hanem ha olyat építünk, ami a budapestiek életminõségét javítja – fogalmazott.

Emlékeztetett rá, a fõváros 2019-ben kidolgozta a Parkváros-koncepciót. Hozzátette: a rákosrendezõi fejlesztés arról szól, hogy a város és az ország megtanulja, hogyan kell hasznosítani az egykori vasúti területeket. Nem túlzás, Budapest jövõje múlik rajta – fogalmazott.

Arra a sajtóhírre reagálva, hogy a fõváros „megint ingatlanspekulációba kezd”, Karácsony Gergely megjegyezte: a Wallis cégcsoportot az MNV már korábban meghívta, hogy alakítson ki koncepciót Rákosrendezõ fejlesztésére. Mi még nem tartunk itt – mondta a fõpolgármester, hozzátéve: a fõváros nemzetközi pályázat révén fogja a területet fejleszteni.


vissza